На 4 и 5 ноември от 19 часа в учебния драматичен театър на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ ще бъде представено народното театрално изкуство Едо Сато-Кагура, което е обявено в Япония за национално богатство.
Българската публика ще има възможност да види две от най-често изпълняваните пиеси в репертоара – „Орочи-тайджи“ или „Прогонване на Голямата змия“ и „Акки-тайджи“ – „Прогонване на злите духове“. Те са базирани върху японската шинтоистка митология.
Шинтоизмът е традиционна японска религия, която води началото си от древността – 300 г. пр. Хр. през периода Яйой. Името идва от „шин тао“ – пътят на боговете, а самата религия е оптимистично настроена. Шинтоистката история за произхода на света описва боговете, наречени ками – свещени духове, които могат да приемат формата на предмети или понятия за живота като вятър, дъжд, плодородие.
Представленията са част от 27-ите Дни на японската култура в България и се организират от Посолството на Япония със съдействието на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. На билетната каса на НАТФИЗ можете да получите безплатни пропуски за представленията.
Едо Сато-Кагура е вид пантомимно изкуство, в което актьорите играят с маски под музикален съпровод – хаяши. Движенията на артистите са динамични и изразителни, а хаяши, освен да бъде съпровод, има за цел да рисува пейзажи и да описва емоции. В началото религиозният смисъл на изпълнението е бил водещ в пиесите на Едо Сато-Кагура, но днес то се възприема повече като високохудожествено произведение на изкуството.
Кагура са ритуалните музика и танци в шинтоизма, които се изпълняват за посвещение към божествата. Освен строго религиозните танци в жанра навлизат и различни епизоди от японската митология, описани в свещените книги „Коджики“ и „Нихоншоки“.
„Орочи-тайджи“ разказва как богът на вятъра Такехая Сусаноо но Микото побеждава осмоглавата гигантска змия Ямата но Орочи, която се храни с млади момичета. В „Акки-тайджи“ воинът Чинори, получил сила от бог Инари, побеждава червения и синия демон, които правят злини. Макар и демоните да са зли, на сцената те изглеждат по-скоро комични и забавляват публиката със своите движения.
Към двете пиеси ще бъде изпълнен и ритуалният танц „Шиши-маи“. Танцът обичайно се изпълнява по различни празници и има значение на молитва за прогонване на злото и нещастията, както и за привличане на здраве и благоденствие.