Номинациите за юбилейното връчване на наградите “Аскеер”

0
0

Фондация „Академия Аскеер” обяви номинациите в дванайсетте категории на наградите “Аскеер” на пресконференция, състояла се днес в театър “Българска армия”. Наградите традиционно ще се връчат на 24 май.

Тази година награда “Аскеер” отбелязва своя юбилей. За 25-и път статуетките за театрални постижения ще бъдат връчени на отличниците през изминалия театрален сезон . Прегледани са общо 105 представления. 69 от тях са реализирани премиери в София. Театрите в страната участват с 36 спектакъла , а 29 са независимите проекти.

А ето ги и номинациите по категории:

Изгряваща звезда
Дамян Тенев за ролята на Джон в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково
Дария Симеонова за ролята на Хор в „Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София”
Радина Думанян за ролята на Матилда в „Чиста къща” от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Поддържаща мъжка роля
Вежен Велчовски за ролята на Гиги в „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“
Стефан Мавродиев за ролята на Гърти в „Кривите огледала” от Дейвид Линдзи-Абер, постановка Ивайло Христов, Младежки театър „Николай Бинев“
Стоян Младенов за ролята на Малволио, домоуправител на Оливия в „Дванайсета нощ” от Уилям Шекспир, постановка Тея Сугарева, Малък градски театър „Зад канала”

Поддържаща женска роля
Василена Атанасова за ролята на Паула в „Госпожа Клайн” от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев”
Донка Аврамова-Бочева за ролята на Мартирио, Николина Янчева за ролята на Адела, Филипа Балдева за ролята на Ангустиас, Лиляна Шомова за ролята на Магдалена, Яна Кузова за ролята на Амелиа и Жана Рашева за ролята на Понсия в „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“
Мария Каварджикова за ролята на Лелята в „Солунските съзаклятници” от Георги Данаилов, постановка Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов”

Сценография
Мариета Голомехова за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“
Петър Начев за „Чиста къща” от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
Чавдар Гюзелев – художник и Иван Москов – видеозаснемане и монтаж за сценографската среда на „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

Костюмография
Диана Добрева за „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“
Мариета Голомехова за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“
Свила Величкова за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

Театрална музика
Антони Дончев за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”
Петър Дундаков за „Евридика в подземния свят” от Сара Рул, постановка Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
Христо Намлиев за „Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София” и за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Водеща мъжка роля
Герасим Георгиев – Геро за ролята на Пони в „Семеен албум” от Малин Кръстев, постановка Малин Кръстев, Младежки театър „Николай Бинев“
Стефан Мавродиев за ролята на Анри в „Чинечита” от Тиери Дебру, постановка Емил Бонев, Театър 199 „Валентин Стойчев”
Христо Петков за ролята на Мъж в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково

Водеща женска роля
Анастасия Лютова за ролята на Жената в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково
Илка Зафирова за ролята на Госпожа Клайн в „Госпожа Клайн” от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев”
Снежина Петрова за ролята на Непознатата в „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

Режисура
Диана Добрева за „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, Общински културен институт Театър „Възраждане“
Иван Добчев за „Антигона” от Жан Ануи, Театър „София”
Стефан Москов за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, Народен театър „Иван Вазов”

Най-добро представление
„Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София”
„Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”
„Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Съвременна българска драматургия
„Мадам Мишима“, Монодрама от Елена Алексиева
(Копродукция на Сдружение „Артсензориум” и Театър „София”,
постановка Калин Ангелов, 9 ноември 2014 г.)
„Семеен албум“ от Малин Кръстев
(Младежки театър „Николай Бинев“, постановка Малин Кръстев,
21 декември 2014 г.)
„За теб“ от Яна Борисова
(Продуцентска къща „СМУТ“, постановка Петър Кауков, 5 декември 2014 г.
в „Открита сцена” – София)

Най-вълнуващата и ценна награда, тази за цялостен принос, ще бъде връчена на обичания голям актьор и педагог Стефан Данаилов.

Всички ние от LoveTheater.bg си имаме своите фаворити за наградите “Аскеер”, затова с нетърпение очакваме церемонията на 24-ти май.

ОТГОВОРИ

Please enter your comment!
Please enter your name here