Народният театър стартира кампания „Препрочитаме Вазов“

0
0

Народният театър „Иван Вазов“ стартира кампанията по честването на 170-годишнината от рождението на своя патрон ИВАН ВАЗОВ с инициатива, в която кани малки и големи от цяла България да си припомнят забележителното слово на Патриарха на българската литература.

От 14 октомври до края на годината (31 декември 2019 г.) всеки, който пожелае, може да запише и изпрати до театъра видео, в което чете избран от него откъс от произведение на Вазов. Кампанията, която е част от цялостния проект за честването на юбилейните години, ще се осъществи под мотото „ПРЕПРОЧИТАМЕ ВАЗОВ“.

Видеоклиповете трябва да бъдат с дължина до 4 минути и следва да бъдат изпратени на имейл [email protected]. Те ще бъдат прегледани от специална комисия от театъра, а най-добрите от тях ще бъдат публикувани на сайта, официалната Фейсбук страница и електронните медии-партньори на проекта. Няма ограничения във възрастовата граница, нито в избора на Вазови текстове, като всеки участник трябва да посочи в имейла имената си и телефон за връзка.

„Нарекли сме програмата си за Вазовите юбилейни години „НЕОБОЗРИМОСТТА ВАЗОВ“, защото искаме да припомним на всеки българин, а и на самите себе си, че сътвореното от нашия национален писател, от нашия народен поет е истински необят – духовна история и география на България. То не се ограничава с красивия и вдъхновяващ патос на няколкото стихотворения и песни, които знаем наизуст още от детството си, още преди да сме се научили да четем. Не е и само онова, което изучаваме в програмите по литература. „Под игото“ и „Немили-недраги“, „Опълченците на Шипка“ и „Една българка“ са важни знаци по пътя на националното ни самопознание, но нима „ Великата рилска пустиня“, „Чичовци“, „Към пропаст“ и „Нова земя“, „Отечество любезно“ и „Моят път“ не са? Нима пантеистичната любов на Вазов, която пресътвори българската природа в „Скитнишки песни“ и възпя планините на родината ни не е респектираща? Или могъществото на страстите в историческите му драми? Или личния му пантеон от чувства, открехнат в залеза на дните му в антологията „Люлека ми замириса“? Словото на Иван Вазов е вградено в червените ни и бели кръвни телца, все едно дали го знаем и искаме или не, то ни държи изправени, насърчава ни в надеждата и ни дава куража, че сме обичани, че сме родени с благословията на своя национален писател. И как да му се отдължим ли – като го четем и препрочитаме“, каза по повод конкурса драматургът на театъра Мирела Иванова.

Честването на големия юбилей ще продължи през целия сезон, като кулминацията ще е драматизация на един от емблематичните, но някак недооценени романи на Патриарха на българската литература – „Нова земя“. По него вече работят драматурзите на театъра Юрий Дачев и Мирела Иванова. Премиерата ще е на 9 юли – рожденият ден на Иван Вазов, на откритата сцена на „Театър пред театъра“.

Художник на портрета на Иван Вазов: Васил Стоилов