12 пиеси, които да гледаме от дивана

0
0

Не можете да излизате от вкъщи, а ви се ходи на театър? Ние от LoveTheater имаме идея за вас! Ще ви представим 12 от най-известните пиеси, реализирани на екран! Ако ви липсва театърът, ето удобен начин да се запознаете с едни от най-добрите драматургични текстове. От дивана у дома.

Започваме с невероятния филм „Амадеус“ – екранизация по пиесата на Питър Шафър (написана 1979 г.). Филмът е от 1984 г. с режисьор Милош Форман. Ролята на Моцарт е дадена на един от най-добрите и за съжаление не толкова известни актьори – Том Хълс. Ролята на Салиери изпълнява Ф. Мъри Ейбрахам. Докато гледате филма, не забравяйте, че голяма част от него е художествена измислица. Както знаем, художествените произведения за реални личности носят голяма доза фикция и „доукрасяване“. Всъщност Салиери не е бил завистлив и лош персонаж, какъвто е представен във филма с художествена цел.

снимка: Интернет

 „Котка върху горещ ламаринен покрив“ (1955 г.) е вечната класика от Тенеси Уилямс. Филмът е с премиера през 1958 г. и с режисьор Ричард Брукс. Пиесата с награда “Пулицър” задълбава в сложните семейни и любовни взаимоотношения, пазените тайни и скрити чувства. Тук можете да се насладите на таланта на изключителните Елизабет Тейлър и Пол Нюман.

„Гленгари Глен Рос“ от Дейвид Мамет (1984 г.), излязъл на екран през 1992 г. под режисурата на Джеймс Фоли, ни радва с висок клас актьорска игра благодарение на Ал Пачино, Джак Лемън и Кевин Спейси. Недвижими имоти, брокери, сделки, пари… вижте отблизо чудовищата, които този свят може да произведе.

„Богът на касапницата“ е съвременна пиеса, написана през 2006 г. от нашумялата френска драматуржка Ясмина Реза. Филмът („Carnage“) на Роман Полански от 2011 г. радва с присъствието на Джоди Фостър, Кейт Уинслет, Кристоф Валц и Джон Райли. Потопете се в безпощадността на нашето съвремие с тази семейна, но и социална драма с комични елементи!

„Колко е важно да бъдеш сериозен“ – заглавие, познато повече от век навсякъде по света. Оскар Уайлд пише комедията през 1895 г., а ние можем да гледаме цели две екранизации:

Първата е от 1952 г. с режисьор Антъни Аскуит и Майкъл Редгрейв в главната роля.

Втората е с 50 години по-млада (2002 г.) благодарение на режисьора Оливър Паркър. В неговата версия гледаме Рупърт Евърет, Колин Фърт, Рийз Уидърспуун, Джуди Денч и мнооого други големи!

снимка: Интернет

„Лъвът през зимата“ (1966 г.) от Джеймс Голдман е класика, която също не бива да се пропуска. Тази аристократична драма (действието се развива през 1183 г. в двора на Крал Хенри II) ни хвърля отново в семейните взаимоотношения. Филмът от 1968 г. ни дава възможност да гледаме гениалният Питър О‘Тул, който си партнира с не по-малко гениалните Кетрин Хепбърн и Антъни Хопкинс. Всичко това е благодарение на режисьора Антъни Харви.

Втората екранизация на пиесата е от 2003 г. – този път с руски привкус: режисьор е Андрей Кончаловски, а в главните роли са Патрик Стюарт и Глен Клоуз!

„Пигмалион“ (написана през 1913г. от Дж. Бърнард Шоу) няма нужда от представяне. Първият филм е от 1938 г. с реж. Антъни Аскуит и Лесли Хауърд в главната роля.

снимка: Интернет

Версията от 1964 г. е още по-завладяваща, защото е екранизация на мюзикъла, поставен на Бродуей през 1956 г. Режисьорът е Джордж Кюкор, а прекрасната лейди е наистина прекрасна – Одри Хепбърн!

снимка: Интернет

„Заешка дупка“ е пиеса за отношенията в брака, написана през 2006 г. от Дейвид Линдзи Абер. Филмът (2010 г.) на режисьора  Джон Мичъл завладява с участието на Никол Кидман и Арън Екхарт.

 

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ (1966г. от Том Стопард) е много специална пиеса в театъра. Те представя ситуацията „Хамлет“ от гледната точка на второстепенните персонажи и тайните, които те пазят. Ще ги разкрият ли, или не? Винаги ли отговорите са по-важни от въпроса? Можете да разберете в екранната версия от 1990 г. под режисурата на самия автор. А истинската наслада идва от големите Гари Олдман, Тим Рот и Ричард Драйфус.

„12 разгневени мъже“ (1954г., Реджиналд Роуз) е филм за предразсъдъците, заблужденията и привидностите. Един съдебен процес, 12 съдебни заседатели и 1 момче, което е изправено пред смъртна присъда. Уви, филмът е все така актуален за някои щати в Америка. Можете да гледате 2 невероятни версии:

снимка: Интернет

От 1957 г. под режисурата на Сидни Лъмет, с Хенри Фонда в главната роля.

Втората е от 1987 г. с режисьор Уилям Фридкин. В тази екранизация са събрани големите имена на киното Джак Лемън, Джордж Скот и Джеймс Гандолфини. Не я пропускайте!

„Кой се страхува от Вирджиния Улф?“ (написана през 1962 г. от Едуард Олби) е заснета през 1966 г. от режисьора Майк Никълс. Тук отново гледаме прекрасната Елизабет Тейлър, този път в тандем с нейния любим Ричард Бъртън.

„Килър Джо“ (1993 г.) е пиеса от Трейси Летс. Филмът от 2011 г. е на режисьора Уилям Фридкин. Изключителният Матю Макконъхи влиза в ролята на поръчковия убиец в тази съвременна криминална история.

Не унивайте и се радвайте на хубавото кино!

Приятно гледане!